Wstęp
Samodzielny montaż i układanie paneli podłogowych, może być kuszącą opcją, o ile nie boimy się narzędzie elektromechanicznych i mamy wiedzę co kupić, aby zrealizować swoje marzenie o nowej podłodze w domu.
Konieczne będzie także, zakupienie narzędzi, do realizacji przedsięwzięcia. W poniższym artykule, spróbujemy obalić mity i przekazać wyczerpujące informacje krok po kroku jak nasze zadanie powinno się zrealizować krok po kroku.
- Niezbędne narzędzia do układania paneli podłogowych wraz z cenami na rok 2024 i 2025
Naszym „must have”, będzie zakup dobijaka, młotka i klinów służących do podłożenia w miejscu gdzie pierwsza deska będzie się stykała ze ścianą. Kliny można także wykonać z samego panelu, czyli ścinków po nim. Jeśli materiał z którego są zrobione panele podłogowe jest twardy, układanie ich będzie tylko z nazwy. Panel z drewna, nawet trójwarstwowego trzeba dobijać dość mocno – zatem zadbajmy by dobijak był wykonany solidnie – warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Najtańsze dobijaki, są wycięte z arkusza grubej blach i tylko wygięte co skutkuje ich prostowaniu się podczas dobijania paneli z drewna. Warto dobijak także okleić od spodu taśmą lub najlepiej filcem aby przy dobijaniu paneli nie uszkodzić podłogi.
Niestety, będziesz potrzebował także pilarki tarczowej. Ale jest dobra wiadomość – najtańszą pilarkę elektryczną z prowadnicą kupisz już za niespełna 400 zł. Prowadnica przydaje się do równego odcinania paneli wzdłuż o czym wspomnimy w dalszej części artykułu.
To nasze absolutne minimum i mając wspomniane narzędzia będziesz w stanie ułożyć swoją podłogę koncertowo.
2. Rozpoczynamy układanie paneli
2a. Sprzątanie – pamiętaj aby przed rozpoczęciem prac odkurzyć dokładanie pomieszczenie w którym będziesz pracował. Później przyłóż poziomicę i sprawdź czy podłoga jest równa. Im dłuższa będzie poziomica tym lepiej. W przypadku dużych nierówności będziesz mógł zniwelować nierówności przy pomocy podkładów. Nie jest to zalecane ale stosuje się takie rozwiązanie jak podłożenie podkładu podwójnie.
2b. Następnie, rozkładamy pierwszy pas folii paroizolacyjnej. Jeśli pomieszczenie jest małe, możesz rozłożyć ją w całym pokoju i zawinąć około 15 cm aby wystawała ona na ścianę. Pamiętaj, że do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym konieczne będzie użycie dedykowanej folii.
2c. W kolejnym kroku układamy lub rozwijamy z rolki pierwszy pas podkładu pod panele. Jeśli są to podkłady z formie prostokątnej lub kwadratowej, umiejscawiamy się na styk.
2d. Pierwszy pas paneli zaczynamy układać od strony lewej pomieszczenia i prostopadle do okna. Układamy je gniazdem panelu w stronę ściany (piórem do siebie), pozostawiając dylatację (odstęp od ściany na maksymalnie 1 cm. Należy pamiętać o wsunięciu między pierwszy pas paneli, a ścianę klinów.
Są różne szkoły układanie paneli ale układanie panelu nie piórem, a gniazdem w stronę ściany nie zmusza do wycinania wspomnianego pióra. Wytniemy je dopiero wraz z koniecznym naddatkiem materiału panelu po drugiej stronie pomieszczenia.
Jeśli pierwszy pas paneli jest już ułożony, będziesz musiał się zastanowić czy chcesz kolejny zamontować w ½ jego długości, 1/3, czy dowolnie. Panele układa się na „mijankę”. Układanie dowolne pozwala uzyskać najmniejsze straty materiałowe. Aby dociąć ostatni panel w rzędzie , należy go odwrócić, odznaczyć ołówkiem, dociąć, pamiętając o zachowaniu dylatacji.
Należy dokładnie przyjrzeć się czy każdy pas paneli podłogowych jest dobrze zmontowany i nie ma szpar. Późniejsze dobijanie paneli (kilku pasów naraz często bywa niewykonalne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z materiałem kiepskiej jakości. W przypadku paneli laminowanych jest to częsty problem.
3. Układanie paneli w całym mieszkaniu bez progów.
Zastanawiasz się czy łączyć płynnie podłogi wielu pomieszczeń? Tak, można to zrobić. Takie rozwiązanie daje piękny efekt finalny. Nie musisz robić dylatacji i chować łączeń paneli pod progiem, o ile zrobiłeś dylatacje pod ścianami.
4. Dylatacja w sytuacji gdy z jednaj strony mamy płytki w kuchni z drugiej okno balkonowe. Jak wykonać?
Dylatacja, jest konieczna zawsze wzdłuż co najmniej jednego boku pomieszczenia. Przeciwległy bok nie musi jej mieć. A co w sytuacji kiedy mamy z jednej strony płytki ceramiczne w kuchni, a z drugiej (naprzeciw) np. okno balkonowe? Sytuację można rozwiązać na trzy sposoby.
4a. Zastosowanie silikonu z jednego i drugiego boku pomieszczenia. Konieczne jest minimum 3mm, silikonu po obu stronach. Jeśli masz problemu z dobiciem paneli, możesz złożyć i wsunąć ich cały pas. Konieczna będzie duża dokładność w pomiarach.
4b. Zastosowanie listwy, tzw „tetki” pod którą zostawia się około 5mm aby panele mogły pracować na stuku z glazurą. Listwa maskuje naturalnie dylatację. Pilarka tarczowa z prowadnica ułatwi idealne cięcia przy oknie balkonowym.
4c. Zastosowanie ćwierćwałka od strony okna balkonowego. W takiej sytuacji łączenie płytek ceramicznych z panelem wykańczamy silikonem, a z drugiej strony wklejamy w ościeżnicę okna ćwierćwałek. Dylatacja zostaje w takie sytuacji ukryta pod ćwierćwałkiem.
5. Montaż listew przypodłogowych.
W przypadku pomieszczeń, których ściany są krzywe najlepiej sprawdzi się listwa z PCV. Jeśli zależy Ci na lepszym wyglądzie, a ściany są proste, można zastosować listwy z mdf. Listwy powinny być docięte w łączeniach i narożach w 45 stopni. Jeśli nie masz sprzętu, ukośnicy może to być niewykonalne ale polecamy rozwiązanie inne, bardzo skuteczne, polegające na zastosowaniu słupków z MDF lub drewna, które wstawia się pomiędzy listwy. Tworzą one profesjonalnie wyglądające narożniki, a same listwy, przycinamy prosto. Wszystko wklejamy i gotowe.
Podsumowanie:
Nie każdy dobrze czuje się z elektronarzędziami w ręku. Jeśli masz duże opory, odpuść ale jeśli już uda Ci się złożyć jedną podłogę w całości, będziesz to mógł powtórzyć u swojej mamy lub babci. Satysfakcja gwarantowana. W dzisiejszych czasach, gdzie każdy dzierży w dłoni smartfon możesz znaleźć wiele promocji na układanie paneli.
Jedną z najtańszych firm zajmujących się profesjonalnym i szybkim montażem podłóg, jest firma PodKlucz.Art – Układanie Paneli, Kraków. W roku 2024 i 2025, ceny ich usług są stosunkowo niskie jak na fachowość i szybkość realizacji usług. W promocyjnej cenie jesteś w stanie zamówić usługę, już od 29 zł / m2 co w przypadku Krakowa jest ceną niską.
Porady:
Wypożyczalnie sprzętu budowlanego. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem sprzętu do złożenia swojej pierwszej podłogi, a nie uśmiecha Ci się wydawać znacznej ilości pieniędzy na jeden raz, pamiętaj, że istnieją wypożyczalnie elektronarzędzi. Sprawdź wypożyczalnie elektronarzędzi w Krakowie i okolicach.
Za ułamek ceny nowego sprzętu, można pożyczyć sprzęt profesjonalny, który umożliwi sprawną pracę przy użyciu markowych narzędzi.
Zwróć uwagę przy zakupie jakie są oznaczenia klas ścieralności na panelach podłogowych AC1-AC6 – sprawdź jakie panele wybrać. Rodzaje paneli podłogowych. Może panele winylowe, zamiast drewnianych – w kuchni?
Masz starą pilarkę elektryczną? Daj jej drugie życie, montując nowy, markowy brzeszczot.
Nie możesz sobie poradzić z silikonem, brudzisz listwy, płytki ceramiczne? Wystarczy, że okleisz taśmą malarską linię “silikonowania”, zostawiając jedynie miejsce na silikon. Nanieś, użyj piórka, kostki do silikonu lub zwilżonego palca – następnie zerwij taśmę – gotowe.
Brudzi się, pyli przy cięciu paneli? Wypożycz z firmy odkurzacz przemysłowy, podłącz swoją pilarkę do odkurzacza, a odkurzacz do gniazdka. Po włączeniu pilarki, obydwa urządzenia będą działały zgodnie, a Ty będziesz miał mniej sprzątania.
Przy cięciu powstają zadziory i zadrapania? Tnij na lewej stronie panelu podłogowego.
Masz problem z brudzeniem listew przy cięciu. Oblep blat stołu taśma malarską.
Problem „zaczarowanego ołówka”. Przygotuj miejsce pracy i odkładaj narzędzia i wspomniany ołówek zawsze w to samo miejsce. Przekonasz się, że w tej sposób można pracować 30% szybciej i sprawniej.
Życzymy owocnych prac,
Andrzej Poprawski
Kraków 29.10.2024
Chcesz się skontaktować.
Masz uwagi? Napisz do nas!
Nie gniewaj się na "WUJA". Formularz jest dostępny tylko dla zalogowanych.